Zpravodajství z války na Blízkém východě je často neobjektivní. Zdrojem přece nemůžou být zprávy na sítích, říká publicista Štěpánek

9. únor 2024

„Hodnověrné zdroje nejsou twitterové účty ani tiskové zprávy – a je jedno, jestli z Hamásu, nebo jde o účet izraelské armády,“ upozorňuje publicista a cestovatel Vít Štěpánek. „Většina médií ale od samého počátku války přebírala to, co oznámil Izrael, ve skutečnosti to tak  ale nebylo. Pokud jde o druhou stranu z gazanského území, tam je pro novináře větší informační vakuum,“ přiznává.

A pokračuje: „Stále ještě máme zprávy od lidí, kteří jsou tam zaměstnanci mezinárodních organizací, různých agentur OSN. Některá média mají také zpravodaje, i když jejich kredibilita může být různá. Mluvím třeba o BBC, zejména ale o katarské televizi Al-Džazíra,“ vypočítává.

Čtěte také

Štěpánek je v tuto chvíli spolupracovník Lidových novin. Podávat zprávy z války na Blízkém východě by podle něj ale rozhodně neměl někdo s židovskými i arabskými předky. „Novináři by se ale hlavně měli oprostit od toho, komu sami ,fandí‘.“

„Aby to nedopadlo tak, že všichni na válku nazíráme jako na fotbalový zápas, ve kterém ,naši‘ hrají proti nepříteli, k tomu se všichni nemůžeme dočkat, aby rozhodčí konečně písknul tu předem zaplacenou penaltu.“

Češi fandí Izraelcům

Česká veřejnost je dlouhodobě spíš proizraelsky naladěna, ale ve světě jsme spíš výjimkou. Jak pak mohou zejména soukromá média nepodlehnout pokušení, jít naproti vkusu svých konzumentů na úkor objektivity? „To je obtížné, v mnoha z těch médií jsou redaktoři, asi spíš nepřímo, k tomu vedeni a podporováni.“

Čtěte také

„Dokonce si myslím, že vedle tradiční podpory Izraele, tady hraje roli ještě jeden důležitý moment, o kterém víme už někdy od roku 2016, a to, že tady máme velmi silné resentimenty proti muslimům. A ta druhá strana války na Blízkém východě, to jsou přece muslimové.“

„To znamená, ve chvíli, kdy se zpravodajství ohýbá ve prospěch Izraele, současně nahrává i momentu, kdy si pak konzumenti mohou říct: ,To jsou ti zatracení muslimové. A když to hodně přeženu, tak zaznívá, ať je Izrael zažene až do moře.Stačí se podívat do diskusí pod některé internetové servery, kde jsou občas vidět i věty, nad kterými zůstává rozum stát a které jsou trestně právně postižitelné,“ popisuje.

Velkým a hlavním podporovatelem Izraele jsou Spojené státy. „Ale i to se mění. USA zatím stále stojí za Izraelem bezpodmínečně, ale pod vlivem své vnitropolitické situace – hlavně v Demokratické straně. Tam totiž to levicovější, radikálnější, křídlo tlačí na prezidenta Bidena, aby podporu Izraele změnil.“

Čtěte také

„Samozřejmě, že hraje roli i obrovský počet civilních obětí, který je bezprecedentní a který způsobilo izraelské bombardování, případně pozemní operace v Gaze. Je to věc, která, co se týká lidského utrpení, tak tady desítky let nebyla, nemáme pro to žádný precedens.“

Americká podpora se podle Štěpánka může změnit, ale asi až po listopadových prezidentských volbách. „Židé můžou stokrát říkat: ,Vážíme si podpory Spojených států a nejsme 51. hvězdička na vlajce USA.‘ Ale to jsou jen řeči.“

„Ve chvíli, kdy by Američané přestali se svou podporou – a malá není ani ta finanční, protože na armádní rozpočet Izraelcům dávají skoro čtyři miliardy dolarů ročně, nemluvě o tom, že teď jim ještě přisypávají mnohem větší peníze –, musel by se Izrael začít chovat jinak. To je realita,“ uzavírá.

Vít Štěpánek, novinář, publicista a cestovatel

Celé Hovory Vladimíra Kroce najdete v audiozáznamu, poslechněte si víc.

autoři: Vladimír Kroc , lup
Spustit audio

Související