Prvorepublikoví Češi měli blíž k českým Němcům než ke Slovákům. Ale jen na první pohled

30. listopad 2023

Co prozradilo svatováclavské milénium v roce 1929 o tehdejším stavu československé společnosti? Nad tím se zamýšlí Petr Placák v knize Češi, Němci a Slováci v roce 1929. Na pozadí státních oslav svatováclavského milénia autor zkoumá vztahy mezi Čechy, Němci a Slováky v době vyvrcholení „zlaté éry“ první republiky.

Tehdy se poválečný radikalismus zdál být dávnou minulostí a na jeho místo nastoupila modernizující se, dynamická, všestranně se rozvíjející společnost, která se zbavila ideologické přítěže z doby bojů o národní emancipaci.

Čtěte také

Podle Placáka česko-německá nevraživost i česko-slovenská vzájemnost byly dobovými průvodními jevy v procesu emancipace jednotlivých národních společností.

Pod povrchem zůstaly zachovány kulturně-historické vazby, které se utvářely po staletí. Pouze na první pohled pak paradoxně píše, že Češi měli ve skutečnosti blíž k českým Němcům než ke Slovákům, kteří se po tisíciletí vyvíjeli v odlišném kulturním prostředí.

Knihu v roce 2002 přečetla Petruška Šustrová, která z ní také vybrala zajímavé ukázky a okomentuje je v repríze pořadu. Na webu poslouchejte jen do 30. prosince 2023.

autor: Petruška Šustrová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.