Migrace potřebuje pravidla. Odmítnutím paktu OSN jsme problém odložili, věří poslanec Peksa (Piráti)

7. listopad 2018

Česká vláda odmítla Globální pakt OSN o migraci. Na podobě migrační dohody se přitom letos v červenci shodly všechny členské země OSN kromě USA. Shoda ale nevydržela dlouho a od dokumentu postupně daly ruce pryč Maďarsko a Rakousko, které v něm spatřují ohrožení svých bezpečnostních zájmů a suverenity. Kritika se začala ozývat také z Německa, Polska a dalších zemí, včetně České republiky.

„Naše odmítnutí je správné, jen mě překvapuje, protože na zářijové schůzi, kde se pakt projednával a my jsme měli kritické připomínky, nic nenasvědčovalo tomu, že by ho vláda chtěla odmítnout,“ uvedl v pořadu Pro a proti místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

Podle něj Globální pakt o migraci problém migrace neřeší. „Má prý zavést migraci jako základní lidské právo, směšuje se v něm legální a nelegální migrace. To správně vede řadu zemí k tomu, že pakt nepodepisují a chtějí migraci řešit na národní úrovni.“

Pakt nemá schopnost nelegální migraci zastavit. Jeho cestou je jen z nelegální migrace učinit migraci legální... Pašeráci jen využívají toho, jak se Evropa migraci otevřela, využívají prostředí, které politici chybně umožnili.
Jan Skopeček

Poslanec kritizoval náhlou změnu postoje české vlády k paktu. „To rozhodnutí o odmítnutí mohlo přijít mnohem dříve a nemuseli jsme čekat a chovat se podle toho, jak se rozhodne Rakousko. Argumenty proti byly na samém začátku, měli jsme být odvážní.“

Rozhodnutí české vlády je další signál světu. „Tím dáváme vědět, že tou tragickou cestou, kterou si zvolili v oblasti migrace, my jít zkrátka nechceme.“

„Spojené státy americké, Rakousko nebo Maďarsko nemůžeme považovat za hloupé státy, které jdou proti svým národním zájmům. Jejich stanoviska jsou vážná, obávají se, že pakt je připraví o suverenitu v oblasti migrace a varují, že rozhodně nejde o nezávazný dokument,“ shrnul Jan Skopeček (ODS).

O paktu se šíří pohádky

Místopředseda České pirátské strany Mikuláš Peksa vnímá odmítnutí paktu jako zklamání. „Dlouhodobě mluvíme o tom, že potřebujeme dohodu se zdrojovými zeměmi, odkud migrace přichází. A teď, když nějakou na stole máme, tak jsme ji roztrhali.“

„V paktu je přímo řečeno, že ponechává rozhodnutí o migrační politice na jednotlivých signatářských státech. Je poměrně obtížné se dohodnout ve 192 státech na společném řešení, ale musíme se o to pokoušet.“

Naším dlouhodobým cílem musí být dát migraci pravidla. Není možné, aby pravidla určovali zločinci a pašeráci, vydělávali na tom peníze a trpěli tím obyčejní lidé... Pakt sice nevyřeší všechny problémy světa, ale je to minimálně krok správným směrem.
Mikuláš Peksa

Zájemce o vystěhování může buď využít legální nástroje, které poskytují velvyslanectví a další státní struktury, nebo si vybere nelegální nástroj. „Jestli neexistuje způsob, jak migraci řešit legálně s jasně nastavenými pravidly, tak člověk sáhne po možnostech, které mu dávají pašeráci.“

Evropské elity nenávidí Evropu. Organizovaná masová migrace ji má naředit a změnit, tvrdí Klaus

Exprezident Václav Klaus

Německo špatně chápeme, protože mu nerozumíme, napsal bývalý český prezident Václav Klaus. Kancléřka Angela Merkelová podle něj mimo jiné zlehčuje ničivé dopady migrace jako výstřelky jednotlivců a názory obyčejných lidí označuje za pravicový radikalismus. Naposledy se situace vyhrotila v Saské Kamenici po vraždě 35letého muže, ze které jsou podezřelí dva cizinci ze Sýrie a Iráku.

Kolem Globálního paktu OSN o migraci se podle Peksy šíří mnoho nepravd. „Doporučuji každému přečíst si český překlad textu, je to asi 34 stránek. Každý by si měl udělat názor sám a nespoléhat se na to, co mu někdo řekne, protože to je to, co se tu děje.“

„Ve spolupráci s Rakouskem a Spojenými státy se nám podařilo řešení problému migrace zaseknout a odložit, kvůli čemuž ztratíme zbytečně řadu let,“ předpověděl Mikuláš Peksa (Piráti).

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.